Safranbolu Gezisi

Safranbolu Gezisi

 

Cennet vatanımın cennet köşelerinden biri olan, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasına giren Safranbolu’yu gezdik.

 

Gezimize Kristal Teras (Cam Teras) ve tarihi su kemerinden başladık. Kristal Teras Türkiye’nin ilk dünyanın ikinci cam seyir terasıdır. Bu teras 5 kat camdan, yerin 80 metre yükseğine yapılmıştır. Aynı yerde Tokatlı kanyonu ve su kemeri de bulunmaktadır. Manzarası muhteşem olan bu cam teras biraz da korkutucu olabiliyor. Ufak bir korkuyla muhteşem doğanın büyüsüne kapılmak isteyen herkesin burayı ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Tokatlı kanyonu ise size doğayla iç içe bir yürüyüş olanağı sağlıyor. Yürüyüşun yanısıra çeşitli aktiviteler mevcut. Paintball ve at binme bunlardan bazıları. Ayrıca dilerseniz mangal da yapabiliyorsunuz. Çeşitli hayvanların da size eşlik ettiği bu doğa harikası yeri mutlaka görmelisiniz. Giriş ise sadece 3 TL.

 

Şimdi gelelim tarihi su kemerine. Bir diğer adı da “İncekaya Su Kemeri”dir. Bu kemer, Safranbolu’lu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 18. yüzyılda yaptırılmıştır. Kemer sayesinde Safranbolu’nun su ihtiyacını karşılamakta da oldukça başarılı olunmuştur. Yüksekliği yaklaşık 30-35 metredir. Daha önceki yıllarda su kemerine gittiğimizde üzerinden geçme imkanı bulmuştuk. Fakat artık güvenlik sebebiyle yasaklanmış.

 

Daha sonra rotamız ise Bulak Mencilik mağarasıydı. Arabayla belirli bir yere kadar gidip, daha sonrasını merdivenlerle çıkmanız gereken, fakat yorulacağınıza değebilecek bir yer burası. Türkiye’nin şu ana kadar keşfedilen en uzun mağaralarından biri olan bu mağarada, gezmeniz için izin verilen yer 300-400 metre ile sınırlı. Yine de sizi büyülemesi için gereken her şeyi barındırıyor bu 400 metre içinde. Katlardan oluşan mağaranın en alt katında göller ve şelale varmış. Ama oraya inilebilmesi gerekli izin ve ekipmanlarla mümkünmüş. Ayrıca bu mağaranın en önemli özelliklerinden biri de astım, nefes darlığı gibi hastalıklara iyi gelmesiymiş.

 

Şimdi ise sizi tarihi Arasta çarşısına götürüyoruz. Eski Çarşı olarak da bilinen bu yer, Safranbolunun tarihi güzelliğini buram buram içinde barındırıyor. Safranıyla ünlü olan bu ilçemizde, safranlı kolonyadan tutun da çaya kadar her şeyi bu çarşıda bulmanız mümkün. Biz çarşıya girdiğimizde bizi karşılayan macuncudan macun alıp yedik. Safranlı macunu tavsiye edebiliriz. Birçok hediyelik eşya bulacağınız bu yerde, kendinize ve sevdikelerinize alabileceğiniz en güzel hediye lokum olacaktır. Safranlı, incirli, fındıklı ve daha aklıma gelmeyen binbir çeşit lokumlarıyla aklınızda olduğunu gibi damağınızda da muhteşem bir anı bırakacak bu şehir. Ayrıca lokumlarınızın yanında dağıtabileceğiniz safranlı kolonyaları da unutmamanızı tavsiye ederim. Çarşıda gezmekten yorulduğunuz zaman dinlenebileceğiniz kafeler mevcut. Bunlardan en güzidesi Boncuk Arasta Kahvesi. Hem yorgunluğunuzu atabileceğiniz, hem de közde kahvesiyle içinizi ısıtabileceğiniz bir yer burası. Çarşının içinde Köprülü Mehmet Paşa Camii bulunmakta. Camii’nin içini gezme fırsatı bulamadık lakin avlusunda bulunan güneş saati dikkatimizden kaçmadı. Özelliği ise Osmanlı dönemine ait 95 adet güneş saatinden birisi olmasıdır.

 

Şimdi de çarşıdan ayrılıp Hıdırlık Tepesi’ne çıkıyoruz. Bu tepe, Safranbolu’nun güzelliğini yukarıdan izleme fırsatı sunuyor. Bizim tercihimiz akşam gitmek oldu. Işıkların şehre vuruşu bizi mest etti. Bu tepede bir kafe, Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi, Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı bulunmaktadır. Burada bulunan kafede Safranlı çayınızı yudumlarken Safranbolu’nun muazzam manzarasında dilediğinizce kaybolabilirsiniz.

 

Ve son ziyaret yerimiz Safranbolu Lunapark. Bağlar mevkiinde bulunan bir yer. Bağlar mevkii demişken Bağlar gazozunu da unutmamak lazım. Yolunuz lunaparka düşerse mutlaka bu gazozu tatmalısınız. Lunapark özellikle çocuklar için çok eğlenceli olabilecek bir yer. Küçük bir eğlence alanı fakat büyük küçük herkesi eğlendirebiliyor. Ayrıca çocuklarınız lunaparkın tadını çıkarırken siz de lunapark içinde bulunan kafede oturup günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.