BADEMLER KÖYÜ (SEFERHİSAR) GEZİSİ

BADEMLER KÖYÜ

s3

Tiyatro ve Kütüphanesi ile ünlü bir köy. İzmir Seferhisar ile Urla arasında yer alan bu köyün kuruluşu çok eskilere dayanıyor. Göçebe olan köy halkı köyün şimdiki yerine yerleştiklerinde köyün adı çevresindeki badem ağaçlarının çokluğu sebebi Bademler Köyü olmuş. Öyle bir köy ki köyde cami yok ama kütüphane ve tiyatro var. Evet yanlış duymadınız. İlk tiyatro 1925 yılında sahne almış. Ancak 1933 yılından itibaren ise yılda muntazam olarak iki kez köy meydanında yapılmaya başlanmış. 1963 yılında imece usulü ile tiyatro binasını köylüler yapmış, ancak gerçek tiyatrosuna 1969 yılında kavuştuğunda Türkiye’de pek çok şehirde tiyatro yokmuş, belki de şimdilerde bile ya yok ya da ilgi yok. İşin en ilginç olanı ise tiyatro oyuncularının tamamı buranın köylüleri. Yönetmeni, oyuncusu, ışıkçısı ve tabii ki seyircisi.

Köyde kütüphane ve oyuncak müzesi de var. Kütüphanesi yaklaşık 80 yaşında…

Kadın erkek eşitliği, temizliği ve halkının güler yüzlülüğü ile çalışkanlıkları ile de ünlüler. Köyde hoşgörü ve sıcaklık hakim. Biz pazar günü gittiğimizde pazarı kurulmuştu. Meyve ve sebze satılan pazarda en çok alevilere özgü farklı bazı yiyecekler, üç etekli bebekler ile çiçek satıcıları dikkatimizi çekti. Çiçekçilik kooperatifi olduğunu öğrendik.

s2

s7

s6

s4

s5

 

Ekmek hamur halinde iken içine kabuklu ve sağlam şekildeki yumurta yerleştirilerek fırına veriliyor. Hem ekmek pişiyor hem de yumurta hamurun içinde haşlanıyor. Bu ekmeğe “Godalak” deniyor.

S1

Şimdi bu üç etek felsefesinden bahsetmek istiyorum. Beni çok etkiledi, sanırım siz de beğenip etkileneceksiniz.

Alevi – Bektaşi inancının kadına bakışındaki temel düşünce temiz bir ruh halidir. Bu yüzden kadının hayatının üç evresi vardır:

  1. Kardeş (Bacı); kız çocukluğu dönemini,
  2. Eş (Hanım); can yoldaşı, hayat arkadaşı olma dönemini,
  3. Anne (Ana); saygın kişilik, çocuk doğurmuş olduğu dönemi ifade eder.

İşte kadının hayatının bu üç evresine “Üç Etek” ismi verilir. Kadının bu üç hali, sosyal statü, kadın erkek eşitliği, kadının toplumdaki rolü, erkeğinin yanında yer alması gibi konumunu belirler. Köyde üç eteğe “Deyre” adı veriliyor.

 

Hacı Bektaş-i Veli;

“Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde

Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde

Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok

Noksanlıkta, eksiklikte senin fikirlerinde”  demektedir.

 

Seferhisar’a yolunuz düşerse gidip görmenizi tavsiye ederim.

Hoşçakalın.

 

Tarkan KIZARTICI

 

 

2 Comments

Add Yours →

Zevkle okudum Tarkancığım. Eline sağlık. 3 hafta önceki pazar günü biz de oradan geçtik. Hakikaten örnek bir köy. Sevgi ve selamlar 🙂

Çok teşekkür ederim. Beğendiğinize çok sevindim.. Diğer yazılarımı da uygun olduğunuzda okuyup yorumda bulunursanız çok memnun olurum. Saygılarımla…

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.