Bir Günde Paris

Bir Günde Paris

Brüksel’deki Otelimiz Neufchatel Otel resepsiyonundaki yaşlı adama 5 kişilik bir taksi ihtiyacımız olduğunu önce ingilizce, sonra da fransızca olarak söyledik. O da anlamış edaları ile taksi durağını aradı. Ve biz taksi beklemeye başladık. 15 dakika sonra bir taksi geldi ve 4 kişiden fazla yolcu alamayacağını söyleyip gitti.. Ana caddeye çıktık. Tüm taksiler dolu geliyor. İmdadımıza bir faslı taksi şoförü yetişti. Mercedes Vito minibüsü ile bizi aldı ve Midi İstasyonuna zamanında ulaştırdı. 15 Euro taksi ücreti ödedik. Neyse ki trene yetiştik.

IMAG0983

 

IMAG0990

2 ay önce internet üzerinden aldığımız biletimiz yanmamış oldu. 09:13 Thalys Hızlı Treni ile Bruxelles – Paris Nord İstasyonuna gitmeyi planlamıştık. Eşim ve oğlum ile birlikte Brüksel – Paris arası hızlı tren biletine 147 Euro verdim. Önceden alındığında uçak biletleri gibi ucuza almak mümkün olabiliyor. Numaralı koltuklar ile ortalama 300 km / saat hızla Paris’e 1 saat 20 dakikada vardık. Paris Gare de Nord’ta indik. Çok büyük bir tren garı. Hava Paris’te Brüksel’den de soğuk doğrusu. Tarih 25 Ocak 2017 Çarşamba.. Sömestre tatilini değerlendirerek geldik Brüksel ve Paris’e..

IMAG0997

İlk durak Notre Dam Katedrali’nin üzerinde olduğu Seine Nehri üzerindeki iki adadan biri olan Cite Adası. Diğeri St. Loise Adası. İki ada köprüler ile hem ana karaya hem de birbirlerine bağlılar. Nord İstasyonu ile Cite Adası arasında hem Afrikalı zenciler hem de Hindistanlı – Pakistanlı siyahların oturduğu semtlerden yürüyerek geçtik. Kendimizi hiç de Paris’teymişiz gibi hissetmedik. Çok düşük seviyeli tipler vardı sokaklarda. Uzun bir yürüyüş ile Notre Dam Kilisesi’ne ulaştık. Çok kalabalık turist kafileleri kiliseye girmek için kuyruktalar.. Bu arada hava çok soğuk olmasına rağmen Paris’te motorsiklet sayısı ve sürücüleri dikkatimizi çekti. Gerçekten çok sayıda Parisli bu soğuk havaya rağmen motrosiklet kullanıyor. Hem de her çeşidini…

IMAG1014_SELFIE001
IMAG1057

 

Kilisenin önünde birkaç poz fotoğraf çekerek Les Gourmandes Notre Dam Restaurant’a gittik. Ama o gün kapalıymış. Hemen yakınında yer alan Auberge Notre Dam Traditionnelle isimli restauranta girdik. Papyon kravatlı yaşlıca bir garson bizi içeri davet etti. İki Soupe a’l’oignon (soğan çorbası) 7.50 x 2 = 15 Euro ve Escargots a la Bourguignonne (Salyangoz) 11 Euro yedik. İlk kez salyangoz yedim ve hiç yadırgamadım. Tadı çok güzeldi. Soğan çorbası ise soğandan yapılmış bir çorba olmanın ötesine geçemedi. Ama lezzetli idi.

IMAG1065

 

IMAG1070

 

IMAG1074

 

Oradan güneybatı yönüne doğru ilerleyerek Luxemburg Bahçesi’ne girdik. Çok güzel ve bir o kadar da büyük olan bahçe Ocak ayında olmamıza rağmen bakımlı ve yeşil görünüyordu.

IMAG1080

Uzakta Pantheon görünüyordu. Hızlı adımlar ile bahçeden geçerken bu devasa bahçede koşanlar, yürüyenler, gezenler, aşıklar, gazete okuyanlar, köpek gezdirenler ve hatta yoga yapanlara bile rastladık. Evet bu soğuk havada bankta oturup gazete okuyanlar vardı.. Bize ise palto, bere ve eldivenle bile donuyorduk. Şortla yürüyenler, mini etekli ince çoraplı bayanlar çokça vardı. Biz mi abartıyorduk yoksa. Ama gerçekten donuyorduk. Hava çok soğuktu.

IMAG1087

 

Birbirini kesen sokaklar ve caddeler derken Eyfel Kulesi sokak aralarında görünmeye başladı ama, biz çok üşüdük. O yüzden Le Françoise Coppe isminde bir cafeye girdik. Sütlü kahvelerimizi yudumladık, biraz ısındık ve tekrar yola koyulduk..

IMAG1112

 

IMAG1119

Önce Napoleon Boneparte’ın Anıt Mezarı’nın yakınından geçtik sonra da askeri okulun duvarlarının kenarından yürüyerek nihayetinde Joseph Jacques Cesaire Joffre Meydanı’nda net bir şekilde Eyfel Kulesi’ni görmeye başladık ve bol bol fotoğraflar çektik.

 

IMAG11280

 

IMAG1129

Champ de Mars Parkı’nda ilerleyerek Eyfel Kulesi’nin ayaklarına vardık. Güvenlik bölgesinden geçerek Eyfel Kulesi’nin ayaklarına ulaştık.
IMAG1194

 

IMAG1205

Seine Nehri üzerindeki köprüden Palais Chaillot Parkı’ndan Trocadero Meydanı’na doğru yürüdük. Burası Eyfel Kulesi’nin çok güzel göründüğü bir alan. Yine bolca fotoğraf çektik.

IMAG1260

 

 

IMAG1334

 

IMAG1335

 

IMAG1421

Cafe du Trocadero’ya gittik ama, tadilatta imiş. Bunun üzerine Kleber Bulvarı üzerindeki Pub Kleber’e gittik. Bir soğan çorbası 9 Euro, bir sandeviç karışık 6.50 Euro, bir creme brulee 7 Euro yedik. Isındık ve dinlendik. 1 saate yakın oturduk.

IMAG1443

 

IMAG1450

 

IMAG1437

Oradan GAP mağazasından çok uygun fiyata bir kazak aldık.. Ve Charles de Gaulle Meydanı’nda yer alan Zafer Takı (Arc de Triomphe) yanından Champs Elyees Bulvarı’na girdik. Çok lüks mağazaların bulunduğu bu bulvar sadece Paris’in değil dünyanın önde gelen mağazalarının bulunduğu bir bulvar. Hava çok soğuk olduğu halde tıklım tıklım insan kaynıyordu.

IMAG1465

 

IMAG1483

Artık çok yorulduk ve üşüdük. Taksi baktık, hepsi dolu geliyor. Otobüs gördük, biletsiz almıyor.. Biz de hızlı şekilde Concorde Meydanı’na doğru yürüdük. Önce obelisk sonra da 2008’te kurulan Ferris Wheel ismindeki ışıklı dönme dolabın önünden geçerek metro’ya bindik.

IMAG1558

 

IMAG1566

Metro bileti kişi başına 1.90 Euro. Tek biletle 3 metro değiştirerek Gare du Nord’a ulaştık. 20.55’teki Thalys Hızlı Trene ucu ucuna yetiştik. Gardan sandeviç, salata ve su aldık. Sabah trene Brüksel’den binerken herhangi bir araştırma yokken Paris’ten binerken X-Ray cihazından geçerek trene bizi aldılar. Yaklaşık 1 saat 20 dakikalık tren yolculuğu sonrası Brüksel’de Midi İstasyonu’ndayız. 81 numaralı tramvay ile otelimize vardık. Paris’te bir günde ancak bunları yapabildik.

Paris çok güzel bir şehir..

Hoşçakalın.

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.