Bosna Hersek Gezisi (Saraybosna)

 

bosna-hersek-teyiz-mostar-ve-saraybosna-4230429

 

Gül mü ıhlamur mu yoksa

Baş döndüren bu rayiha
Hayır hayır değmez onlar
Ruhumdaki coşkunluğa
Bu kokunun tek sebebi
Ötelerden maveradan
Şehitlikten esen hava

Defalarca gelebilirim
Sadece bu koku için
Sadece bu koku için
Burada kalabilirim

Yasemin GÜNAY’ın duygulu mısraları içimde hiç bu kadar coşkunluk oluşturmamıştı. Çünkü ilk defa atalarımın yüzyıllarca kaldığı bu güzel şehre gidiyordum. Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna Balkanlardaki en güzel şehirlerin başında geliyor. 1992 ve 1995 yılları arasında yaşadıkları büyük acı şehrin her tarafını harap etmiş fakat Boşnak halkı yaraları sarmış ve tekrar ayağa kalkmış durumda.  Türkiye başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği şehirde birçok kültürü bir arada bulabilirsiniz. Son yılların en popüler turlarından olan Balkan turlarının vazgeçilmez şehirlerinden Saraybosna’da birçok önemli Osmanlı eseri bulmak mümkün.

Boşnakça adı Sarajevo olan Saraybosna Avrupa’nın tarih ve kültür merkezlerinden biri olması nedeniyle yılın her döneminde ziyaretçisi olan bir şehirdir. Tarihi boyunca farklı yönetimlere ev sahipliği yapsa da güncel tarih denildiğinde Saraybosna ile ilgili akla gelen ilk şey 1992 – 1995 yılları arasında yaşanan Saraybosna kuşatmasıdır. İklim ve hava koşulları olarak yılın her döneminde gezip görmeye uygun bir yer olsa da Saraybosna’yı ziyaret etmek için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu düşünülür.

Saraybosna’yı tanıtan yazımızın en önemli bölümü herhalde burası olacak. Çünkü “Nerelere gidebiliriz?” sorusunun cevaplarını vermeye başlıyoruz. Şehirde yer alan tüm önemli gezi noktalarının birçoğu birbirine yürüme mesafesindedir, ve bu da şehri benim gözümde daha da cazip kılıyor. Şehrin tarihi merkezi olan Başçarşı birbirinden güzel ve önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Başçarşı’nın girişinde yer alan Sebil, şehrin en önemli simge yapısı. Gazi Hüsrev Bey Camii,  Latin Köprüsü, Hünkar Camii ve Milli Kütüphane ise Saraybosna’da gezilecek en önemli yerlerden. Eğer vaktiniz varsa lütfen Umut Tüneli’ni ziyaret edin derim. Saraybosnalı Boşnakların Sırplara karşı verdiği onurlu mücadeleyi en çok burada anlayabileceğinizi düşünüyorum. Umut Tüneli Ilıca bölgesinde Saraybosna havalimanına çok yakın.

Başçarşı’da kendinizi Kemeraltı’nda geziyor gibi hissedeceksiniz. Bir çok Boşnak, Türk misafirlere sanki müşteri değil misafir gözüyle bakıyor. Tarihi Başçarşı’nın doğu tarafı ne kadar eski Türk sokaklarına benzese de Batı tarafında Avusturya mimarisi hüküm sürüyor. 19. Yüzyıl civarında Avusturya Macaristan İmparatorluğu etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Saraybosna konaklama konusunda Avrupa’daki şehirlere nazaran çok daha uygun fiyatlar sunuyor. Miljacka Nehri‘nin etrafına kurulan şehirde irili ufaklı yaklaşık 200 adet tesis bulunuyor. Saraybosna ulaşımın kolay olduğu bir kenttir. Civar ülke ve şehirlerden otobüs ya da tren seçenekleri ile kente ulaşmak mümkündür. Bunun dışında şehir içi ulaşım da şehrin küçük ve planlı olması sayesinde otobüs, tramvay ve taksi ile kolayca sağlanabilmektedir. Hatta gezilecek yerlerin birçoğunun bir arada yer alıyor olması gezi boyunca toplu taşımaya çok fazla ihtiyaç duymadan şehri yürüyerek keşfetmenize olanak sağlar.

Şehrin en hareketli noktası olan Başçarşı’da kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden güzel hediyeler bulabilirsiniz. Şehirde birbirinden güzel bakır eşyalar bulabilirsiniz. Bakır işletmeciliğinin merkezi Başçarşı’daki Bakırcılar Çarşısı. Bunun dışında birbirinden güzel el işletmeciliği ürünleri şehirde bulabilirsiniz.

Saraybosna mutfağı Türk mutfağına çok benzer. Türkiyeden de aşina olduğumuz Boşnak böreğini yerinde yiyeceğimiz için çok heyecanlıyız. Rehberimiz Nedzad da Saraybosna da yaşayan Boşnaklardan olduğu için önerdiği börekçi gerçekten’de harika. Başçarşı’da bulunan börekçinin adı SAC. Bölgede turist sayısının fazla olmasına rağmen doğal tat hiç bozulmamış. Yiyebileceğiniz diğer yöresel yemekler ise Cevabi ve Pita.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.