Cascara Nedir?

Bazen birşey içtiğimizde kendimizi mutlu hissederiz…

Çoğumuzun aklına gelenler arasında çay ya da kahvenin de seçenekler içinde olduğunu düşünüyorum. Fakat ben size farklı bir şey önereceğim, Cascara… Peki nedir bu cascara? Cascara, kahve meyvesinin kurutulmuş meyvelerinden yapılan az kafeinli bir çaydır.

Bolivya, Etiyopya ve Yemen’de sıklıkla ve geleneksel olarak tüketilmektedir. İçinde barındırdığı polyphenols, chorgenic asit, proanthocyanidina, quinic asit ve ferulic asit içeren phenolic asitler içerir. Bu antioksidanların miktarı ve oranları, mevcut bir çok antioksidan bitki ve meyvelere göre kat kat fazladır. Belki de bunun için insanın kendini iyi hissetmesini sağlıyor. Tadı, tatlı meyveli, kuşburnu, amber çiçeği, kiraz, mango, frenk üzümü hatta tütünümsüdür. Cascara, Bolivya’da ‘’Sultana’’, Etiyopya’da ‘’Hascara’’, Yemen’de ‘’Qisher’’ diye adlandırmaktadır.

Peki nasıl hazırlıyoruz? 12-15 gr cascara meyvesi üstüne 93 C ısıda 200 ml su eklenerek, 4 dakika demleme süresi sonrası servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Selim Akçagöz

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.