Çıldır Gölü’nde Kızak Sefası..

Kars merkezden Çıldır Gölü’ne doğru yola koyulduk. Yol boyunca tüm dağlar ve ufuk çizgisine kadar her yer kardı.Sadece yollar kuru idi ve çok rahat bir şekilde göle ulaştık. 65 km lik bu yolu yaklaşık 1 saatte gidebilirsiniz.

Gölün doğu yakasında bir kaç tane restaurant var. Biz Kars Valiliği’ne bağlı Kars Arpaçay Kütük Ev isimli tesise gittik. Önce yemeğimizi yedik. İlk önce her zaman olduğu gibi evelik çorbası geldi. Ardından da bu gölün sarı balık adını verdikleri sazan balığı çok meşhur imiş, ondan yedik. Sarı balık, memleketin soğuk zamanı ve gölün de buz tutmuş olması sebebi ile olsa gerek çok yağlı ve lezzetli idi, hiç sazana benzemiyordu. Mutlaka yemenizi tavsiye ederim.

Ardından da yine çifte kavrulmuş un helvası geldi. Gerçekten karamelli olması nedeni ile çok lezzetli idi.

Güzelce karnımızı doyurup ısındıktan sonra kendimizi buz tutmuş olan Çıldır Gölü’nün üzerinde bulduk. Göl 40 cm buz tutmuş. Kasım’da buz tutmaya başlayan göl mart ayının sonuna kadar buz tutmuş halde kalıyor iken yavaş yavaş buzların erimesi ile normal halini alıyormuş. Bazı kış aylarında neredeyse 1.5 metre buz tuttuğu bile oluyormuş.

Yazın belirlenmiş yerlere ağ atan balıkçılar kışın gölün buz tutması ile birlikte işaretlemiş oldukları yerleri zor şartlarda kalın buzu elektrikli testere ile keserek ağlarını topluyor ve balıkları çıkarıyorlarmış. Bu seremoniye ne yazık ki şahit olamadık.

Gölün pürüzsüz yüzeyinde yürüyüş yaptıktan sonra baba oğul tarafından işletilen iki kızak ile gölde kızak keyfini de yaşadık. Çok eğlenceli idi. Deniz seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Çıldır Gölü’nün 123 kilometrekarelik alanı buz tutunca atlı kızaklarla yapılan tur yoğun ilgi görüyor. Turistlerin artmasından memnun olan Ozan Karataş ve babası Fermani Karataş ile sohbet edip yöre hakkında bilgiler aldık. Kişi başı 15 tl ile turistleri gezdiren baba oğul atlarına da çok güzel bakıp onları koruyorlar. Onların bol bol fotoğraflarını çektik.

Tarkan Kızartıcı

2019

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.