Gaziantep Şanlıurfa Gezisi

Gaziantep Şanlıurfa Gezisi

Önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaştık. Aracımızı 4 günlük abonelik şeklinde 74 tl ödeyerek havalimanı otoparkına park ettik.

İzmir’den Sunexpress direkt uçuşu ile Gaziantep Havalimanı’na 1 saat 45 dakikada ulaşılabiliyor. Uçuşlar İzmir’den 20:05 ve Gaziantep’ten ise 23:10 olarak ayarlanmış. Biz perşemde günü gidiş ve pazar günü ise dönüş şeklinde 3 gece 4 gündüzlük bir tur ayarlamış olduk. Birincisi ve her şeyden önemlisi hiç bir gecikme olmadan gayet medeni bir şekilde yolculuğumuzu yaptık. Bunu her şeyden önce belirtmek ve Sunexpress Havayolları’na teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum. Her zamanki malum şirketlerde yine gecikme ve yine problemler…

Havalimanına problemsiz şekilde ulaştıktan sonra ilk olarak İzmir’den telefon aracılığı ile kiraladığımız aracımız için iletişime geçtik. İzem Oto Kiralama Şirketi yetkilisi Burak, Burhan ve Ömer Beyler ile görüşerek 3 günlük kirasına 330 tl verdiğimiz Renault Fluence marka dizel aracımızı teslim aldık. Parayı nakit ödedim ancak bir de kendilerini garantiye almak için benim kredi kartımdan 500 tl lik bir provizyon aldılar. Aracı sağlam şekilde teslim ettiğimde kredi kartıma 15 güne kadar para iadesi yapılacakmış. Yandex navigasyonumu telefonuma daha önce yüklemiş olduğumdan booking.com otel rezervasyon sitesi üzerinden ayarlamış olduğumuz otelimiz Dedeman Park Oteli bulduk ve odamız yerleştik. Havalimanı ile otel arası yaklaşık 20 km ve taksi ile 50 tl ödemek gerekiyormuş. Yani böyle bir gezide 330 tl 3 günlük araç kiralama oldukça mantıklı bir hareket…

Sabah otelimizde kahvaltımızı yaptıktan sonra Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne ziyarette bulunduk. Müze kart ücretsiz ancak normal giriş 15 tl.. Bu müze Gaziantep Nizip ilçesi sınırları içinde kalan Belkıs Köyü’nde bulunan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyada örneği tek olan mozaik süslemelerinin sergilendiği bir müze. Zeugma Antik Kenti, Birecik Barajı gölet sularının altında yaklaşık %25’i çıkarılamadan kalan zengin bir kentmiş. Bizans’ın doğu ucundaki sınır kenti imiş ve çok zengin bir alanda imiş. Mutlaka hem Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ni hem de Zeugma Antik Kenti’ni gezin.. Çünkü dünyanın bir numaralı mozaik müzesi imiş. İkincisi Fas’ta…

Bu kadar arkeolojik eser yeter deyip turumuzun asıl amacı olan yemek yeme gezisimize ve şehrin yaşayan alanlarını gezmeye başladık..

IMAG5504

IMAG5290

Öncelikle Bakırcılar Çarşısı, Almacılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten’i gezerek epeyce yorulduk. Bu alanlarda önceliği bakır eşya imalathanelerine verdik. Piyasa fiyatlarının oldukça altına burada direkt üreticiden ürünler almak mümkün.. Demirciler, eyerciler, ahşap işleri ile beraber kalaycılar da burada idi. Bol bol fotoğraflarını çektik. Alışveriş de yaptık. Yemeniciler, tesbihçiler….

IMAG5293

Yorulup acıkınca sorup soruşturup aradığımız mekanı bulduk. Metanet Et Lokantası… Buranın beyranı meşhur.. Beyran tiftiklenmiş kuzu eti, pirinç ve salçalı et suyu ile hazırlanan bir çorba ve çok doyurucu. Lahmacununu ve kasede kaşık ile içilen açık ayranını tavsiye ederim.. Hepsi çok enfes idi. Karnımız doydu ama her şeyi tatmak istiyor insan. Antep fıstıklı katmeri de tatmak istedik. O da hemen çaprazdaki Metanet Katmer Salonu’nda… Enfes…

IMAG5307

 

IMAG5314

IMAG5320

IMAG5321

 

IMAG5319

 

Yürüyüşe devam, alışveriş ve çarşılarda gezmeye devam… Gaziantep biberi, çifte kavrulmuş fıstığı, ipe dizilerek kurutulmuş dolmalık biber ve patlıcanı, acı biber ve domates salçasını, hem tadıp hem de aldık. Ayrıca 100 tl üzeri alışverişlerde evinize ücretsiz kargo da yapıyorlar. Koca bir koli ürün aldık ve kendimize yük etmeden parasını ödeyerek oradan ayrıldık. Osmanbey isimli dükkanın sahibi Onur Bey’e çok teşekkür ederim. Giderseniz uğrayın çok yardımcı oluyor. Tahmis Kahve’nin hemen yanında… Sonradan kargoya ücret ödemeden ürünlerimizi teslim  aldık.

Hemen komşusu Tahmis Kahve’ye gidip Zeki (Zekeriya) Abi’nin menecik (Çitlembik) kehvesini içtik. Bu mekan oldukça eski…

IMAG5331

Yine hediyelikler, yine çarşı…. Artık yorulduk ve arabamızı koyduğumuz yere doğru ilerledik. Gaziantep’in çarşılarının olduğu yerlerde park sorunu çok büyük.. Arabanıza yer bulamıyorsunuz. Belediye tarafından ihaleye verilen yol kenarları ile beraber özel otoparklar da mevcut. Biz yol kenarına koyduk arabamızı. Saatlik ücreti 2.50 tl. Biz 15 tl ödedik.

Otelimize gidip biraz dinlendik. Sonra da Yandex Navigasyon yardımı ile Çulcuoğlu Et Lokantası’na gittik. Önceden rezervasyon yaptırmıştım. Yer bulması problem… İçi çok büyük olan bu mekan çok salaş.. Masa ve sandalyeleri çok eski. Garson İbrahim Bey gelip siparişlerimizi sordu. Biz beş kişi idik. Her bir kebaptan birer şiş bize yeter dedik. İyi ki de öyle yapmışız.. Önden gelen mezeler zaten doymamıza değil tıka basa doymamıza neden oldu. Bardakaltı lahmacun, içli köfte, tavuk şiş, antep ezme, kaşık salata, turşu….. Ardından da kocaman bir balık tabakta patlıcanlı kebap, domatesli kebap, şiş kebap, simit kebabı, tike et… geldi. Bunları da yedik. Ayranımızı içtik… Hepsi çok lezzetli idi. 152 tl ücret ödedim… Ancak patlamak üzereyiz..

 

IMAG5353

IMAG5351

IMAG5348

Gaziantep Suriyelilerin çok yoğun olarak yaşadıkları bir şehir. Bakırcılar Çarşısı’nda çalışanların büyük kısmı Suriyeli, Çulcuoğlu’nun park görevlisi de Suriyeli idi.

Otelimize yerleştik. Bu da ikinci gecemizdi.

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra eşyalarımızı topladık ve arabamıza yükleyerek Yandex Navigasyonu ayarlayarak Gaziantep Şanlıurfa Otobanı’na doğru yola koyulduk. HGS’li aracımız ile otobana girerken polisler durdurup kimlik sordu. Bizim içimiz rahatladı. Ne de olsa Suriye sınırına çok yakınız. Polisin kimlik sorması başkalarının sormasından hem çok  daha iyi hem de çok daha güvenilir… Yaklaşık 50 km kadar yol gittikten sonra Halfeti Sapağı’ndan çıkarak fıstık ağaçlarının arasından önce yeni Halfeti’ye sonra da 10 km daha ilerleyerek Eski Halfeti’ye ulaştık. Eski Halfeti yenisinden çok daha iyi ve güzel. Önce Birecik Barajı Göleti’nin çevresindeki yollarda gezdik. Asma Köprü’nün üzerinden geçtik. Sonra da Nuri Kaptan’ın teknesi ile baraj göleti turuna başladık. Yaklaşık 1 saatlik tur ile baraj göletinde gezdik. Son durak Beleşir Köyü (Savaşan Köyü) idi. Cami minaresinin bir kısmı ile beraber köy okulu sular altında kalmış. Toplamda ise 36 köy sular altında kalmış. Püfür püfür esen teknenin güvertesinde olmak çok güzeldi. Sonrasında kahramanmaraş dondurması yedik. Aracımız ile Şanlıurfa’ya doğru yola koyulduk. Yol boyunca fıstık ağaçları vardı.

IMAG5457

Yaklaşık 1 saatlik yolculuk ile otelimize ulaştık. Nevali Otel… Her yerde başbakanın fotoğrafları asılı idi. Anladık ki 11 Nisan Şanlıurfa’nın Kurtuluşu ve o nedenle başbakan Şanlıurfa’ya gelecek…

Oteli yine booking.com ile ayarlamıştık.. Çok güzel bir otel ve yüksek olması sebebi ile tüm Urfa’yı kuş bakışı görebiliyorsunuz. Resepsiyonist Tuğba Hanım ile görüştüm ve Balıklıgöl bölgesine gitmek istediğimizi söyledim. Yolu tarif ettiler ve yürüyeme başladık. Oldukça uzun bir yolmuş.

IMAG5374

Urfa Kalesi’nin altında Balıklıgöl’e ulaştığımızda bir grup ilahiler söylüyordu. Mekan zaten mistikti, bu gösteriler daha da önemli hale gelmesine sebep oldu. Çok güzel ve dingin bir mekan… Çok sayıda insan var ve herkes huşu içinde… Burayı çok sevdim… Çok güzel bir mekan…

Sonra dışarı doğru yürüyünce Ciğerci Aziz Usta’ya uğradık. Burası en meşhur ciğerci.. Kürsülere oturup sipariş ettiğiniz ciğerlerin lavaş ekmeği arasında geldiği, ayranın kaseden kaşık ile içildiği, süs biber ve kuru soğan ile ve yeşilliklerle dürüm yaparak ciğer dürüm yediğiniz bir salaş mekan düşünün.. İşte Ciğerci Aziz Usta.. İki usta günü bölüşüyorlarmış. Malum Şanlıurfalılar sabah erken saatlerde ciğer yiyorlarmış. Sabah Aziz Usta, akşam ise Nidal Usta çalışıyormuş. Biz gece gittik. Yer bulmak çok zordu. Ancak yer bulduk ve oturduk.. Beş kişi 60 tl ödedik. Yine tıka basa yedik.. Çok lezzetli idi. Mutlaka öneririm..

IMAG5428

Artık yolu yürüyerek geri dönemeyeceğimize kanaat getirerek taksi ile otele döndük. 17 tl tuttu.

Göbeklitepe ve Harran Evleri benim merak ettiğim yerler olmasına karşın İŞİD ve PKK teröründen korktuğumuz için buralara gitmekten vazgeçtik ve Gaziantep’e doğru yola koyulduk. Bu kez de Nizip İlçesi yakınlarından Otoban’dan ayrılarak Zeugma Antik Kenti’ne doğru yola koyulduk. Ancak bulamadık ve Suriyeli göçmenlerin çadır kentine vardık. Çevrede navigasyonun işaretlediği Belkıs Köyü’ne geldik ancak istediğimiz Zeugma Antik Kenti’ni tabela da olmadığı için bulamadık.  Tekrar otobana girdik ve Gaziantep’e yola koyulduk. Kebabçı Halil Usta hedefimizdeki adresti. Ancak gittik, bulduk ve kapalı idi. Bunun üzerine yine Bakırcılar Çarşısı’na ilerledik. Çevrede gezdik ve yine hediyelik eşyalar ile beraber elma kurusu, antep fıstığı, kişniş, acı biber salçası, kuru reyhan aldık. 100 tl üzeri ücretsiz demelerine ve bizim de 122 tl alışveriş yapmamıza rağmen daha sonra evimize gelen kargoya 19.50 tl ücret ödedim.. Karagül dizisinin çekimleri Anadolu Konakları’nda yapılıyordu. Halfeti’de göremedik belki burada görmek ümidi ile gittiğimiz mekanda kimseyi göremedik.

Meşe odunu ateşinde sütlü menengiç kahvesi yapılan Kaleoğlu Mağarası Hanı’nda kahvelerimizi içtik. Tanesi 5 tl. Çok lezzetli idi. Bu kahvenin özelliği hem sütlü menengiç kahvesi olması hem de sadece fincanların odun ateşinde bekletilerek pişirilmesi.

IMAG5484
IMAG5491

IMAG5497

Kaleoğlu Mağarası’nı da gezdikten sonra aracımızı alarak Küşlemeci Mehmet Usta’ya gittik. Önden kaşık salata, yeşillik ve bardak altı lahmacun geldi. Sonrasında ise önce simit kebabı, sonra kuşbaşı kebabı ve en son da küşleme geldi. Çok lezzetli idiler. Ayranlarımızı da içtik. Toplam beş kişi için 182 tl ödedim. Garson İhsan Bey’e de 8 tl bahşiş ile 190 tl ödedim.

IMAG5517

IMAG5506

IMAG5518

IMAG5521

IMAG5524

Evet uçağımızın kalkış saatlerine az kala, hiç künefe yemediğimizi farkederek Erçelebi Kömürde Kadayıf’a gittik. Künefeleri odun ateşinde pişiriliyorlar ve şerbetliyorlar. İki kişilik künefeyi 5 kişi bitiremedik. 36 tl. Çok lezzetli idi. Künefe, küçük likor bardaklarında süt ile servis ediliyor ve üzerinde ise kaymak var. Burada tüm kadayıfların kilosu 55 tl.

IMAG5567

IMAG5563

IMAG5547

Artık uçağa gitmeye hazırız. Havalimanına gidişte Kadoil’de aracımızın deposunu doldurduk. Yaklaşık 570 km için 114 tl mazot aldım ve havalimanında Burhan Bey’e aracımızı sorunsuz teslim ettim.

Uçağa yöneldik ve tam zamanında 23:10’da Sunexpress Havayolları’na ait uçağımız hareket etti. Diğer havayollarının biri 55 dakika, diğeri ise 70 dakika rötarlı idi. Güzel bir seyahatin sonunda saat 00:30 sıralarında Adnan Menderes Havalimanı’na indik ve aracımızı alıp Ödemiş’e doğru yola koyulduk.

Tarkan Kızartıcı

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.