Kiev Gezi Notları

Kiev
Ukrayna nın başkenti ve en büyük şehididir. Aynı zamanda Sovyetler yıkılmadan öncede bu ülkenin en önemli 3 şehirinden biridir.( Moskova Petersburg ile birlikte) Kiev denilince en çok akla gelen tarih doğa ve gece hayatı gelmekte. Ukrayna’nın en büyük ve en lüks gece klüpleri bu şehirdedir.
Gündüz gezileri olarak özellikle Kiev’de yapabileceğiniz çok fazla aktivite bulunmaktadır. Ortodoks hristiyanların en büyük ibadet bölgesi burada yer alan Pechersky Lavra bölgesidir. Tam bir hac merkezi görünümünde olan bu bölgede çok büyük manastır ve kiliseler yer almaktadır. Bu bölgenin dışında Azize Sofya Katedrali St.Michelle Kilisesi bunların bazılarıdır.
Kiev şehir merkezi Khrshytc ( kreşitek diye okunur) tir.
Bu bölgede insanların yoğunlaştığı çeşitli AVM’ler, Cafe,ler, Restaurantlar ve Kiev’in en önemli meydanı Nezalezhnosti Meydanı bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları bu meydan civarındaki tüm yollar trafiğe kapatılır sokaklar gösteri yapan insanlar ile dolar. Adeta sokak tiyatroları Show’lar burada yapılır. Akşam ise bu meydanda süs havuzlarında müzik eşliğinde Su Show’ları olur. Herkes çimlere oturup yiyeceğini alıp bu showları izlerler. Bununla beraber Kiev’de şehirin birde nehir tarafı vardır. Podil olarak geçen bu bölgede ise nehir kıyısında tekne ve bot turları yapılır. Yemek yenilecek küçük büfeler vardır bu büfelerde Fast Food Deniz ürünleri ve çeşitli barbekülük aparetifler ve lokal biralar önerilir. Apratiflerle karnınızı duyururken nehirin de keyfini sürebilirsiniz.
Oldukça uygun bir ülkedir. Türk lirası Ukrayna Grivna hesaplaması 1’e 5 gibidir.
En güzel restaurantlar özellikle et seviyorsanız tam bir Güney Amerika Steak Restaurantı olan Brasillian Rio Restaurant’ı öneririm. Bununla beraber en beğendiğim Restaurant ise Avalon’dur. Burada Deniz mahsülleri, yöresel ürünler ve İtalyan mutfağı yer almaktadır. Şaraplarını siddetle tavsiye ederim . Özellikle beyaz şarap ve şampanyaları gerçekten harika. Nehir içinde yemek yemek istiyorsanız da kesinlikle Veranda Restaurant mükemmeldir. İtalyan mutfağında Mafia Restaurant pizza ve makarnalar müthiş. Hamburger yemek isterseniz şehir merkezinde Arena City içinde The Burger ve Beer House önerilir.
Aynı kompleks içinde The Cake süperdir. Akşam 5 kahvesi mini kek tartları süperdir. Kiev’de nargile tam bir kültür ve her mekanda var. Onlar kendi dillerinde kallien derler. Ve gerçekten müthiş bu anlamda bizi geçmiş durumdalar.
Nargile içip şöyle kafayı dağıtmak isterseniz kesinlikle Par Bar’ı öneririm. Özellikle 2 numara Şubesi efsane, Par Bar 2. Burada yemek yemek yiyebilir, nargile içebilirsiniz. En meşhur kokteyli aperol spritz içebilirsiniz.
Peki nasıl ulaşım sağlayacaksınız? Onu da şöyle söyleyeyim. Kiev’de her yerde uber var ve inanılmaz uygun 10-15 tl arasında seyahatlerinizin maliyeti tutacaktır. O nedenle gitmeden mutlaka uber aplikasyonunu telefonunuza indirip kaydolmayı unutmayın.
Kiev’de Lifecell ve Vodafone hattı almanızı öneririm. Sınırsız internetli bu hatlar ortalama 20 – 25 tl ve mevcut hatlarınıza göre çok daha avantajlı. Havalimanından alabilirsiniz. Khrshaytc’de elinde hat satan üniversite öğrencilerinden de alabilirsiniz.
Konaklama olarak önereceğim çeşitli yerler var. Öncelikle evde mi otelde mi kalacaksınız bunu belirlemeniz gerekir. Ev de kalacaksanız www.partnerguesthouse.com  adresine girerek bu firmadan ev kiralayabilirsiniz. Transfer hizmetlerinden diğer hizmetlere size yardım sağlayacaklardır. 150 uah. Yani 30 tl’ye sizi havalimanından da alabiliyorlar. Otel olarak şehir merkezinde önereceğim Arena City içinde yer alan Royal de Paris ve Royal Olympic’tir. Bunlarda yer bulamazsanız eğer İbis Kiev City Center’ı öneririm. Çok temiz bir oteldir.
Gelelim eğlence ve gece hayatına…
Öncelikle Club olarak önerilerim sırasıyla ;
1. Chi ( rezervasyon şartı var kılık kıyafet spor ayakkabı istenmiyor ve ceket şartı var)
2. Coyote Ugly
3. Skybar
4. Hangover ( sadece yazın açık)
5. Caribbien Club
6. Budha Bar
7. Radio Hall
8. İndigo (üniversitelilerin daha yoğun olduğu ekonomik)
9. Saxon (üniversitelilerin daha yoğun olduğu ekonomik).
 Bununla beraber Kiev’de gittiğiniz mevsime göre aktiviteler değişebilir. Özellikle nehir kıyısında Bora Bora Skybar diye havuzlu bir mekan var. Gayet kaliteli şık havuzlu beach club olarak. Ayrıca şehir merkezinde City Beach’i öneririm. Buralar için yanınızda mayolarınızı götürmeyi unutmayın. Kiev’de AVM olarak ise
1. Ocean Plaza
2. Gulliver
3. Tsum’u öneririm.
Alışveriş yapmak için de ;
1. Reserved diye bir markaları var, bizim LCW gibi ucuz, Gulliver Alışveriş Merkezi’nin 2. katında.
2. Luccy Look. Yerel gözlük markası. 80 – 100 tl arası orijinal polarize gözlük modelleri var. Modeller harika..
3. Charte Bar. Ocean plazanın en üst katında, efsane şarapları var. Ben akşam üstü 4 – 5 arası hep oraya takılırdım. Şişe söyleyin daha avantajlı. Özellikle charte marka şampanyası mükemmel, yanında fıstık ve meyve kurusu ikramı var. 250 uah, yani 1 şişesi 50 tl’dir.
4. Arena City yanında Balık Pazarı mevcut. Kapalı bir pazar yeri ve gerçekten mükemmel tavsiye ederim.
Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım gitmeyi düşünen gezginlere yardımcı olacak bilgileri verebilmişimdir.
Sevgi ve saygılarımla.
Murat Erdinç YETİK

2 Comments

Add Yours →

Beğendiğinize sevindim. Diğer gezi yazılarımızı da okumanızı ve değerlendirme yazmanızı isterim. Teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.