Niğde Aladağlar Zirveleri

Zirveler:

Kızılkaya(3767m.), Yıldırım Tepe(3725m.), DKSK Tepe(3711m.), Süner Tepe(3713m.), Adsız Tepe(3700m.), Emler(3723m.), Karasay(3550m.), Eznevit 1(3560m.), Eznevit 2(3555m.), Hürtepe(3585m.), Bozkaya(3525m.).

Faaliyet Hakkında Bilgi:

27 Temmuz akşamı Efe Dağcılık kafilesi 9 kişilik bir ekiple Ödemiş’ten düştük yollara. Hedef Niğde Aladağlar. Yani zorlu bir faaliyet ve heyecan yüksek. 28 Temmuz sabah saat 07.30 gibi, dağların o muhteşem, bir o kadar da ürpertici yüzünü göstermesiyle ayıldık ve tekrar kalp atışlarımız yükselmeye başladı. İlk defa gelenlerin bu duyguları yoğun yaşadığını düşünüyorum. Ne de olsa; memleketteki dağcılığın kabesindeyiz.

Sabahın ilk saatlerinde Demirkazık köyündeki abimiz Mustafa Okçu’ya uğrayıp biraz hoşbeş ettikten sonra fazla oyalanmadan Sokullupınar kamp alanına doğru hareket ettik. Burada bizi, kamp yükümüzü yukarıya, Çelikbuyduran’a taşıyacak atlar bekliyordu.

Yüklerimizi verdikten sonra 08.30 gibi biz de yürüyüşe başladık. Amacımız bugün Karayalak Vadisi yoluyla Çelikbuyduran’a ulaşmak, buraya kamp attıktan sonra eğer ekibin durumu iyiyse Emler zirvesine çıkmaktı. Dağ pek boş değil. Gelen giden eksik olmuyor. Faaliyeti bitirip karşımızdan gelenler, bizimle faaliyete yeni başlayan ekipler var. Karşılaşıyor, başarılar diliyor ve tırmanışımıza devam ediyoruz. Hoş bir patikadan yaklaşık 4 saatte kamp yerimize ulaşıyoruz.

(Karayalak Vadisinden Çelikbuyduran’a doğru çıkış)

(Çelikbuyduran)

(Adı üstünde Çelikbuyduran)

Kampı kurmadan, biraz dinlendikten sonra Emler zirvesine doğru hareket ettik.  1.5 saat sonra zirvedeyiz ve muhteşem dağ manzaraları. 3723m. yüksekliğiyle Aladağlar’ın 4.sünün tepesindeyiz. Biraz nefeslenme sonrasında klasik seremoniler ve çok sevdiğimiz, yeni kaybettiğimiz acısı taze merhum Nejla SAYGI ablamızı anıp bu tırmanışı ona ithaf ettikten sonra kampımıza dönüyoruz.

(Emler’e çıkarken Kızılkaya batı yüzü ve kuzey kuleleri)

(Emler Zirve(Gps:3723m.), geride Kızılkaya)

 

 

Emler Zirve!!!

 

(Karasay geçidinden Kızılkaya güney yüzü ve çıktığımız klasik rota)

 

Alternatif çok, dileyen kampta dinlenir dileyen tırmanışlara devam eder diyerek ben ve arkadaşım Salim, Karasay ve Eznevit zirvelerine doğru yürüyüşe geçiyoruz. Amaç hem zirve yapmak hem de yarın deneyeceğimiz Kızılkaya klasik rotasını yakından alıcı gözle incelemek. Kızılkaya batı yüzünde yan geçişte irtifa kaybetmemek adına yaptığım hamle, bol çarşağa girmek şeklinde hatalı oldu ve bizi biraz yordu. Karasay geçidine ulaşınca ohh be dedik. Burada biraz dinlendik. Bol bol Kızılkaya’nın güney yüzündeki klasik rotasını inceleme imkanımız oldu. Sonra devam ettik ve 20 dk sonra 2. Zirve. Karasay. Gps 3560 m. gösteriyor. Yorgunluk, evet kendini hissettirmeye başladı. Ve dönüş kararı. Bu sefer dönüşte patikayı kullanıyoruz ve irtifa kaybetmemize rağmen yarın burayı kullanmanın isabetli olacağına karar veriyoruz. Kamp yerinde akşam güzel, hava harika. Güzelce dinlenip yarına kendimizi hazırlıyoruz.

(Kızılkaya klasik rotada tırmanış)

29 Temmuz sabah 08.00 gibi Kızılkaya tarafına gidecek olan ekip olarak 4 kişi hareket ettik. Diğer arkadaşlarımızın planı da tekrar Emler zirvesi ve sonrasında Karasay ve Eznevit zirveleri. Patikayı kullanarak Kızılkaya batı yüzünü oyalanmadan geçtik ve geçide vardık. Hemen Kızılkaya rotasına girdik. Rota rahat, babalar çoğunlukla tam ortada duran kaya kuleye kadar rahat ulaştırıyor. Kulenin hemen doğu tarafında bir baca var. Bacanın sonlandığı yerde, muhtemelen iniş için kullanılmış sabit sikke ve perlon bulunmakta. Burayı da geçtikten ve setlerde dikkatli bir şekilde yükseldikten sonra 2.5 saat gibi bir zamanda zirveye ulaşıyoruz.

(Kızılkaya güney- güneydoğu sırtının zirve altı klasik rotadan görünüşü)

(Kulenin hemen doğusundaki bacada tırmanış(Bitiminde sikke ve perlon mevcut)

(Kızılkaya Zirve(Gps:3767m.))

Aladağlar’ın yakın zamanda tescillenmiş en yüksek dağının zirvesindeyiz. Gps 3767m. gösteriyor. Zirvede hava güzel manzara harika. Liderliği kaptırmış Demirkazık kaşları çatmış bakıyor, ama bir o kadar da mağrur. Kamptayken iki planımız vardı. 1. Klasikten tekrar iniş, geçitte diğer ekiple buluşup Karasay yönüne hareket. 2. Kızılkaya’nın bıçak gibi keskin gözüken güneye doğru uzanan sırttında travers ve Yedigöl platosuna inip kampa dönüş. Bunlardan birisine; zirvede iyice yakından inceleyip öyle kara veririz diye düşünmüştük ve traverse oybirliğiyle girdik.

(Kızılkaya Zirve!!!)

Önce klasikten sikkenin olduğu sete indik. Buradan yarım ip boyu ip inişiyle sırtın seviyelerine ulaştık.

 

(Kızılkaya zirveden sırta geçiş)

(Zirveden sırta geçiş rotamız)

(Kızılkaya zirve altından Yıldırım ve DKSK Rotası)

(Zirve sırtında Yıldırım Tepe’ye doğru sette ilerlerken)

(Yıldırım Tepe’den(Gps:3725m.) Kızılkaya ve Demirkazık)

(Yıldırım Tepe’den DKSK Tepe, Süner Tepe ve gerilerde Kaldı-Alaca)

 

Sırta doğru setlerden birinden yan geçiş yaptık. Yıldırım Tepe’ye doğru en yüksek sette ilerledik. Yıldırım Tepe, sırt hattında çentikle kesiliyor ve bunun tabanına ulaşmak için birkaç set daha alçalmak gerekiyor. Yada ikinci olasılık ip inişi. Bir kum saati mevcut. Ancak taşları parçalı, dağılacak hissi veriyor. Burayı kullanmaktan vazgeçtik ve biraz geriye dönüp birkaç set alçaldık ve Yıldırım Tepe’nin tabanına ulaştık. 10 dk sonra zirve. Gps 3725m. Bu taraftan Kızılkaya muhteşem. Negatife yakın kuzeydoğu yüzü harika ve korkutucu.

(Yıldırım Tepe Zirveden DKSK’ya doğru rotanın görünümü)

Yıldırım’dan güneye doğru zirve sırt hattında gitmek pek mantıklı değil, ip gerektirecek inişler var. Oyalayacağı için burayı tercih etmedik. Tekrar çıktığımız yere indik ve buradan gene, 200-250m ilerideki deliğe doğru hafiften yükselerek ulaşan sete girdik. Buraya kadar sorun yok. Delikten sonra aynı yüzde ilerlemek mümkün değil. Delikten sola, yani platoya bakan yüze geçmek gerekli. Buradan DKSK Tepe tabanına kadar rahat ilerledik. Bu sırt traversinin tek problemli noktası burası. DKSK Tepe’nin ne solunden ne de sağından yan geçiş rahat değil. Biz de emniyetli bir şekilde direk  ana zirveyi hedefledik. 10-15m. kadar 3+,4- zorlukta çürük ve boşluk hissi veren zeminde tırmanarak zirveye ulaştık. DKSK’nın 2 zirvesi var. Biraz güneydeki 2. Zirve nisbeten geniş ama ana zirve oldukça dar. Gps 3711m.

(Yıldırım tepe’den deliğe doğru sette)

(Meşhur delik)

(Deliğin sağ, yani batı yüzünden DKSK Tepe)

(Yıldırım Tepe’den DKSK Tepe’ye ilerlerken geride Kızılkaya ve Demirkazık)

(Delikten geçtikten sonra sırtın doğu yüzünde DKSK Tepe’ye yürüyüş)

(DKSK Çıkışı ve zirve(Gps:3711m.))

(DKSK Zirve(Gps:3711m.))

Artık rahatız. Rota artık kolayladı ve iyice hızlandık. Kısa bir zaman sonra Yedigöl platosuna doğru inen bir sırt hattı olan zirveye ulaştık. Burasının adı yok sanırım. Okuduğumuz raporlarda rastlamadık. Adsız deyip geçtik(Bizim Efe Tepe diyesimiz geldi;). Gps 3700 m. Ekip arkadaşlarım burada dinlenme kararı aldı. Ben de Süner Tepe’yi gözüme kestirdim. Aşağıda platoya inen patikada birleşiriz tekrar dedik ve ayrıldık.

(Adsız Tepe(Gps:3700m.)’den DKSK, Yıldırım ve Kızılkaya)

15-20 dklık bir trekle Süner Tepe’ye ulaştım. Gps 3713m. Buradan güney Aladağlar’ın manzarası bir harika. Emli Boğazı, Parmakkaya, Alaca, Kaldı. O kadar yakın gözüküyorlar ki. Uzansam zirvelerine dokunuverecekmişim gibi geliyor. Ayrıca güneydoğu yönünde ilerleyen sırtaki Oksar, H4, Gürtepe, H4’ten kuzeydoğuya doğru H3, H2, H1, Üç Köşe Sivrisi ve Kızılyar Zirveleri de harika. Daha ileri zamanlarda transını düşündüğüm bu sırta bir göz atıp inceliyorum. Bu zirvenin de tadını çıkardıktan sonra inişe geçiyorum ve az bir zaman sonra bizimkilerle aşağıda platoda buluşuyoruz ve plato üzerinden kampa doğru dönüşe geçiyoruz.

 

(Süner Tepe(Gps:3713m.)’den Adsız, DKSK, Yıldırım ve Kızılkaya)

Süner Tepe’den güneydoğu yönünde giden sırt hattı ve hattaki Oksar Tepe, solda H4, daha ileride Gürtepe.

(Süner Tepe’den Kaldı ve Alaca)

(Kaldı!!!)

(Süner’den Kızılkaya Zuummm!!!)

(Kızılkaya Kuzeydoğu yüzü(Platoya inen sırt hattından))

(Yıldırım Tepe’den sonra soldaki DKSK Tepe’ye giderken geçilen delik)(Platoya inen sırttan)

Platoda yürürken Direktaş ve Kızılyar muhteşem manzaralar sunuyor. Akşam saatlerine doğru toplamda 10.5 saat gibi bir sürede, yorgun bir şekilde kampımıza ulaşıyoruz. Yorgunluk bayağı var ve acaba bu kadar yeter mi diye düşünüyorum tulum içinde, ama yarın olsun hayr olsun. İstirahat vakti ve düzensiz uyku.

(Platodan kampa dönüş ve geride Direktaş, Kızılyar)

30 Temmuz sabahı sanki yeni gelmiş gibiyiz, iyiyiz, dinlenmişiz. Ne yapalım diyoruz. Planladığımız gibi, kampımızı toplayıp, eşyalarımızı atlarla beraber karayalaktan inişe geçecek arkadaşlara emanet ettikten sonra, bu sefer  6 kişilik ekiple amaç; Emler doğu yüzünü yan geçip, Hürtepe ve Bozkaya zirveleri üzerinden Narpuz’a inmek. Özellikle Hürtepe ve Bozkaya arası geçişle ilgili ayrıntılı bir rapor bulamamanın verdiği stresle yolumuza devam ediyoruz. Emler doğu yüzü ve sırt hattında Hürtepeye kadar sorun yok. Zirve güzel. Gps 3585m. Buradan Bozkaya’ya doğru keskin, çürük, tek inçıklı ama kısa bir etap var. Tercihan emniyetsiz dikkatli bir şekilde veya ip emniyetinde geçilebilir. Rahatlıyoruz. Sonrasında Bozkaya zirvesine kadar rahat bir yürüyüş ve zirve. Gps 3525m. Demirkazık  zirvesi parmakla dokunulacak kadar yakın.

(Kuzeyde Adsızlar  ve aradan Erciyes)

(Emler doğu yüzünü yan geçtikten sonra Hürtepe’ye doğru)

(Hürtepe Zirve(Gps:3585m.))

(Hürtepe’den Bozkaya’ya geçişte çürük sırt hattı)(Bozkaya tarafından)

(Bozkaya Zirve(Gps:3525m.) ve Demirkazık)

(Bozkaya Zirve!!!)

Bozkaya’nın güney slap ve çarşak yüzünden Emler kuzeybatı buzul çanağına kısa sürede indik ve vadi boyunca inerek Narpuz Vadisi 2. Kapısının hemen altına ve oradan da Sokullupınar kamp alanına ulaştık. Yaklaşık 1 saat kadar sonra da medeniyet; Demirkazık köyü. Saat 17.00 gibi de ver elini kürkçü dükkanı.

NOT:

  1. Kızılkaya’da güney yüzündeki kaya kulenin doğusundaki bacanın başında sikke perlon mevcut.
  2. Kızılkaya zirve altı en belirgin sette, zirvenin biraz sağ altına inmek suretiyle ulaşılabilen bir sikke ve bir kum saatine bağlanmış iki perlon mevcut.
  3. Yıldırım Tepe’ye Kızılkaya tarafından yaklaşırken alçak setlere girmek gerekli. Yukarıda; tam olarak Yıldırım tepe’nin tabanına indirecek bir kum saati saptadık, güvenilir gelmedi.
  4. Deliğe doğru hafif yükselerek giden set, Yıldırım Tepe altından seçiliyor, buraya girilirse ip inişine gerek kalmıyor.
  5. Delikten sola geçmek gerekli sağda rota zorlaşıyor.
  6. DKSK Tepe’nin iki tarafından da yan geçiş zor gibi görünüyor. Hem rotada ilerlemek hem de zirve yapmak için DKSK ana zirveye 10-15 m. çürük rotada, emniyetli çıkış daha güvenli gibi.

Başka faaliyetlerde görüşmek dileğiyle!!!.

Nuri ZEYREK

 

 

 

2 Comments

Add Yours →

Ayağınıza yüreğinize ve kaleminize sağlık.Ne güzel anlamışsınız bizim oraları. Daha nice zirveler dileklerimle.

Çok teşekkür ederim. Beğendiğinize çok sevindim. Diğer yazı dizilerimizi de okumanızı ve yorumlamanızı beklerim. Saygılarımla. Tarkan Kızartıcı

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.