Özgürlüğün Anıtı

ozgurluk-anitinda-bomba-alarmi

New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan bir heykel  ve gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir.

Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edilmiştir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki tacın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m, kaidesi ile beraber 93 m’dir. Ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi bir arada dolaşabilir. Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açık bir ada. Heykelin içinde çıkmak için önceden bir web sitesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Biz çıkamadık. Ayrıca uzun yıllardır tacın üstüne de kimseyi çıkartmıyorlar. Bir iki heyecanlı genç atlamaya teşebbüş edince tacı ziyarete kapatmışlar. Ama adada gezip yemek yiyebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanından hediye alabilir, Özgürlük adası müzesini gezebilirsiniz. Bence New York’a gidince olmazsa olmazlar listenize ekleyin. Neredeyse her gün filmlerde gördüğümüz heykeli ziyaret etmedim demezsiniz.

Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’ın dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiş. 1884 yılında Fransa’da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York limanına ulaşmış. Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılışı gerçekleşmiş. Bence çok etkileyici. Özellikle deniz yolculuğu ile New York’a giriş yapıyorsanız Özgürlük Heykeli sizi karşılıyor ve fonda  New York ve yüksek binalarla etkileyici bir manzara ortaya çıkartıyor.

ayşe Ayşe Mutlu

2 Comments

Add Yours →

Merhaba Ayşe Hanım, özgürlük heykelinin Süveyş Kanalının Akdeniz’e açılan kıyısı için, Fransız heykeltraş Frederic Augusta Bartholdi’ye Sultan Abdülaziz Han tarafından yaptırılmış. Fakat, daha sonra Müslüman bir ülkede kadın heykelinin yerel huzursuzluk çıkaracağı endişesiyle Fransa’daki bir depoya kaldırılmış. O dönem Amerika ve Fransa arasındaki yakın ilişkiler münasebetiyle Fransız hükümeti tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye edilmiş olarak biliyorum. Bu kısmın yazınızda eksik olduğunu düşündüğüm için sizinle ve okurlarınızla paylaşmak istedim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.