Suphan Dağı Kış Tırmanışı

TDF SÜPHAN DAĞI KIŞ TIRMANIŞI(BİTLİS-ADİLCEVAZ)

rsz_suphan8a

 

 

31 Ocak-03 Şubat 2016 tarihlerinde Bitlis-Adilcevaz’da gerçekleştirilen kış tırmanışı faaliyetine Efe Dağcılık sporcusu olarak katıldım. Tüm dağcılar Süphandost Kulübü’nün Pansiyonunda 30 Ocak günü akşam biraraya geldi ve teknik toplantı yapıldı.

rsz_suphan5

 

31 Ocak günü saat 09.00’da araca binildi ve başlangıç noktasına hareket edildi. Faaliyet Aydınlar Belediyesi’ne bağlı olan Kışkılı Köyü’nden başladı. Yol açıldığı için araçlarla buraya kadar gelen dağcılar bu köyden kamp yüküyle tırmanışa başladı. Yaklaşık 2 saat yüründükten sonra 2750 metre rakımdaki At Yaylası mevkiine ulaşıldı. Buraya kamp kuruldu ve dinlenmeye geçildi.

 

 

rsz_suphan9

rsz_suphan4

 

 

rsz_suphan1

rsz_suphan6

 

 

 

rsz_suphan13rsz_suphan10rsz_suphan11

 

Ertesi gün(01 Şubat) saat 04.00’da zirve tırmanışı başladı. Hava şartları mükemmeldi denebilir. 10.30 gibi zirveye ulaşıldı. Gerekli seremoniler yapıldı. Yavaş yavaş havanın bozmasıyla birlikte inişe geçildi. Tipi, sis ve rüzgar altında yaklaşık 3 saatte kamp yerine ulaşıldı ve iniş gerçekleştirildi. Kampta ertesi güne kadar dinlenildi.

 

rsz_suphan12

02 Şubat günü de tipinin devam etmesine rağmen toplanıldı ve inişe geçildi. Kışkılı Köyü-Aydınlar Belediyesi yolu gece kapandığı için yaklaşık 13 km kar yağışı altında kamplı yüründü ve Aydınlar Belediyesi’ne ulaşıldı. Buradan araçlarla Adilcevaz’a geçildi ve faaliyet sağlıklı bir şekilde sonlandırıldı.

 

 

rsz_suphan15

 

Nuri ZEYREK

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.