Töngül Pidesi – Ödemiş

3Tarihi Töngül Pidesi

Her yörenin en meşhurları hep vardır. Bilirsiniz ki oraya gidince öncelikle hemen hepimizin aklına “Nelere gidilir ?Nerede kalınır ? Ne yenir ?” soruları gelir.

9 Ödemiş’in en eski sokağı olan ve o zamanların “Katırcılar Sokağı” yeni adı ile “Manyası Caddesi”nde 1890 yılında kurulan ve sadece Ödemiş’e özgü bir pide çeşidi ile sadece Ödemiş’te değil bilenler bilir tüm Türkiye’de ve hatta dünyada tanınmış bir lezzet, mütevazi bir şekilde oluşmuş. Çok değişik memleketlerden çok sayıda insan bu lezzeti tatmak için bizzat Ödemiş’e geliyor.

4Şu anda sahibi olan İsmail Töngül, 4.kuşak olarak pideye ismini vermeye devam ediyor. Hanımı, kızı, gelini ve oğlu Sadettin Töngül ile birlikte çalışıyorlar. Çok küçük ve salaş bir mekanda hizmet veriyorlar. Pide fırını her gün, evet yanlış okumadınız her gün saat 04.00’te çalışmaya başlıyor, yaz kış demeden hizmet veriyor.

8 Tam 126 yıllık bu fırın, Ödemiş’teki tek alttan yanan fırın. Meşe odunu ateşinde pişmesinin de lezzet kattığı pide, taklit edilse de orijinali gibi olmuyor. İsmail Usta formülü için “Çok Gizli” demiyor. Maydanoz, kıyma ve yumurta harcı ile hazırlanan üzerine ise peynir rendelenen ve en son olarak da tereyağı gezdirilerek servis edilen pidenin lezzetini anlatmak yetmez.13 Mutlaka ama mutlaka tadılması gereken bir lezzet. Sabahları çay eşliğinde yenmesi tavsiye olunur. Hoşçakalın.12

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.