1- Uzakdoğu Fotoğraf Gezisi Hazırlıklarım

_DSC7360

Ruhi Ödev’in Uzakdoğu Fotoğraf Gezisi Hazırlıkları
İki yıl önce bir hayal ile başladı macera. Uzak doğuya gidip farklı kültür, farklı doğa fotoğrafları çekebilmek. O günlerden sonra, neresi güzel, neresi değişik, hangi mevsim gidilir, ne yenir, ne içilir, yatacak yerler, insanları, gelenek görenekleri, kültürleri, iklimi, doğası ve benzeri konuları bir hayli araştırdım. Bu kadar araştırma yeterli mi? Bilmiyorum, gidince göreceğim.
Hiçbir zaman bir tur şirketi ile gitmeyi düşünmedim. Ne zaman böyle bir grup ile gitsem, fotoğraf çekmekte zorlandım. Fotoğrafa konsantre olamıyorum. Fotoğrafı göremiyorum. Gözün yarısı fotoğrafta, yarısı grupta oluyor.
Bu geziyi mutlaka yapmalıyım. Hasta olursan ne yapacaksın sorularına rağmen, yalnız da olsam bu geziye gidecektim, kararlıydım. Ta ki geçen temmuz ayına kadar… İskeçe Festivaline bir grupla gitmiştim, o grupta Sadettin de vardı. Bu geziye de beraber gitmeyi teklif ettim. Kabul edince, sevinmedim desem yalan olur. Kolay değil, bir aylık gezi planlıyorum.
En kolay ve ucuz ulaşımın İstanbul – Bangkok olduğunu öğrenmiştim. Uzun zamandır takip ettiğim indirimin Etihat Havayollarında yapıldığını görünce; ağustos sonunda biletlerimizi de aldık. Kampanya sonucu gidiş-dönüş bileti 1.600.- – 1.850.- Tl.dan 1.105.-Tl (368 $)ya düştü. Aynı günlerde Pegasus Havayolları da indirimdeydi; İstanbul-İzmir gidiş-dönüş biletlerimizi de 67.-Tl.ya aldık. Artık gidiş tarihimiz 22 Kasım 2016, dönüş tarihimiz 20 Aralık 2016. Biletimizin Abu Dhabi aktarmalı olmasına da sevindik. Hiç olmazsa uçuşumuzun yarıyolunda havaalanında 2 – 3 saatlik bir mola vardı ve yürüyebilecektik. Bangkok’a en ucuz uçuşları yakalamak için Etihad, Qatar, Emirates Havayolları’nın bilet fiyatlarını zaman zaman kontrol etmekte fayda var. Yılda bir iki kere özel indirim yapıyorlar. Aktarmalı uçuşların daha hesaplı olduğu gerçeğini de unutmamak lazım.
Bilet aldıktan sonra hazırlıklara başladım. Orta boy bir valiz, küçük bir sırt çantası. Tabii bir de fotoğraf makinem. Yurt içinde valiz ağırlığım 15 kg.ı, sırt çantam da 7 kg.ı geçmemeliydi. Birkaç kat çamaşır, 2 şort, 2 t-shirt, soğukta döneceğimizi düşünerek bir kot pantolon, bir uzun kollu gömlek bir de mont. Bunların bir ay yetmeyeceğini söyleyenler oldu. Oradaki insanların da çıplak gezmediğini hatırlattım hep…
Araştırmalarımda çok değişik şeyler söyleyenleri gördüm. Çeşitli fikirler var, ben yine de yiyecek birşeyler alacağım yanıma, peksimet, peynir, çabuk çorba gibi… Sadece büyük şehirleri gezecek olsam, almasam da olur da, küçük yerleşim yerlerinde ağız tadımıza uyan şeyler bulmakta zorlanabiliriz.
Çocukları çekince hediye etmek üzere biraz balon, biraz da şeker alacağım yanıma.
Gideceğim yerlerin başında Vietnam var. Herkes Vietnam vizesi almanın zorluğundan bahsediyor. Uğraşarak, istedikleri bilgilerin hepsini eksiksiz göndererek, 2 ayda vizeyi de aldık.
Gezeceğim yerler belli, nerelere gideceğime karar verdim. Şimdi de rota belirlemeliyim. Önce Bangkok’dan Hanoi’ye geçeceğiz. Hanoi etrafında gezilecek yerleri gördükten sonra, Saygon’a gideceğiz. Saygon şehrini ve yakınındaki Mekong Nehri Deltası’nı gezeceğiz. Oradan Hızlı Tekne ile Kamboçya’ya geçeceğiz. Kamboçya’da Phnom Pehn, Kampong Cham, Sİem Rap ve etrafını gezdikten sonra zaten 4 günümüz kalacak, biri yolda geçer, kalan 3 gün de Bangkok’a ayırdık…
Tüm gezi süresince kalacağımız otelleri booking.com dan rezerve ettirdim. Uçak biletlerini turna.com dan aldım. Vietnam’da yapacağım turlar için de kalacağım otellere ulaşarak, otellerin turizm masalarından ve uluslararası tur şirketlerinden satın aldım. Kısa mesafe transferleri nasıl olsa, taksi ile hallederiz. Hanoi ve Saygon Havaalanı’ndan otellere transferlerimizi de satın aldım. Hiç sıkıntı çekmeden havaalanlarından otelimize gideceğiz.
Bunca hazırlık, vize almak için uğraşlar, rezervasyonlar derken gezi tarihimiz yaklaştı. Umarım güzel bir gezi olur, ben de sizlere gezimiz ile ilgili güzel fotoğraflar gösterir, gezimiz hakkında açıklayıcı bilgiler veririm…

Hoşçakalın.

Ruhi Ödev

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.